Има ли го качен онзи файл с многото примерчета от лекцията (не лайф демото,а там по-едно време се появи едни файл с много на брой прости примерчета за момент и помолихме да го качите и Вие казахте,че ще го направите). Ако го има може ли линк,защото не мога да го открия.
Примерите от лекцията
Като гледам нещо се е счупила презентацията. Има слайдове, които са само заглавие и нищо друго.
Не аз за това поставих горния линк ( https://github.com/fmi/python-lectures/blob/master/lectures/01-intro.slim ) Той е от нашата лекция (стана ми ясно,че нещо се е счупила презентацията в "материали"). Аз търся не презентацията,а един файл в които имаше само код и в него бяха написани по 2-3 прости примера за всяко нещо което се говори от презентацията.
Да и аз търсех простите примери, които ме съмнява че се различават колосално много с тези от миналата година. ;) Но е по-забавно да ги четеш в real code :D
Другият понеделник Стефан Кънев ли ще ни храни за домашните или с него ще се виждаме само в сряда?
Ако някой записва примерите, които показваме в часовете, но не са в презентациите и после отваря pull request в хранилището с лекциите, бихме го възнаградили за труда.
И тези, които по една или друга причина не можем да присъстваме физически в часовете, ще ви бъдем много благодарни. :)
Защо просто не пишете примерите във функции test1(), test2() .... testn() и не направите някакъв main(). По-този начин всеки пример ще се запазва и няма да се налага ние да пишем безсмислено (при условие че Вие така или иначе пишете, защо ние хамалски да преписваме ?!? ). После качвате файл-а в материали като примери към съответната лекция и готово...
Защото доста от нещата ги пишат на интерактивната конзола, което за малки примери е 2 пъти по-бързо, от колкото писане във файл, save и подкарване.
sublime ctrl + b problem solved ! Има доста други начини предполагам ... (един от тях е ползването на Python GUI които си върви с инсталацията. Стартира се текстов редактор от Python, който е свързан с конзолата и при натискане на F5 те препраща към конзолата изпълнявайки програмата написана в текстовия редактор)
И според тебе Стефан Кънев ще замени Vim-a за някакъв Python GUI :D ? Не че ще го забави да ги пише нещата във файл де.
Едно по едно.
Първо, много ще се радваме, ако някой от вас запомни примерите, които показваме (или тяхната обща идея), поразкраси ги малки и ни прати pull request. Толкова ще бъдем радостни, че дори ще ви дадем и бонус точки, ако това ви мотивира. Именно такова участие от ваша страна зарибява нас самите да правим такива курсове по принцип – колкото повече от него има, толкова повече ние ще се стараем. Разбирам, че понякога не може да си спомните примера съвсем точно, но може да питате тук и съм убеден, че някой от нас (или от вас) ще се радва да ви отгорови.
Второ, обмисляли и дискутирали сме идеята да запазваме примерите по някакъв начин неколкократно, но има няколко проблема. За начало, поставете се на наше място, докато водим лекция. Има два случая, в които ползваме "live coding". Първият е когато някой от вас ни зададе въпрос и ние искаме да илюстрираме отговора. Това не винаги е интересно за всички и не винаги има стойност да се запази. Вторият е когато обяснявайки нещо осъзнаем, че то не е добре илюстрирано в слайдовете. Тогава се минава в някаква форма на "импровизация" и на място се опитваме да измислим по-илюстративен пример. Това определено има смисъл да се добави в слайдовете, но тук идва следващия проблем. Запазването на тези примери е свързано с две неща – (1) работа по време на лекция, за да ги запазим и (2) работа след лекция, за да ги добавим в слайдовете. Осъзнавам, че (1) изглежда просто – отваряш файл, натискаш
Ctrl+S
и прочее и истории, и ужким всичко е пушка. Когато си сам и имаш цялото време на света е лесно да мислиш за това, но когато си пред стотина човека, по средата на лекция и се опитваш на място да измислиш добър пример за нещо, което туко-що е изникнало, то това е последното нещо, за което искаш да мислиш. Така че, повярвайте ни – това ще ни забави ужасно по време на лекции, а не сме убедени, че има голям смисъл. Идва и работата след лекция – тогава обикновено сме уморени, а и имаме ред неща, които да свършим – трябва да качим лекцията на сайта, може би трябва да пуснем задача или предизвикателство, може би трябва да направим още нещо. Не винаги имаме енергия за това.Накратко: пазенето на примерите, които измисляме на момента, не е лесна задача. Тук идвате вие – може да ни напомните за конкретен пример (водим лекция, има много неща за мислене, ще го забравим), а може и направо да го добавите в материалите. Както казах – последното зарибява нас.
Трето, не бих имал проблем да ползвам GUI ако това ще подобри сериозно качеството на курса (или в този случай – да си pimp-на Vim-а), но това няма да сработи по-горните причини. На мен лично ми е твърде много да мисля и за това по време на лекция.
Четвърто, с мен ще се виждате през целия семестър, но не на всяка лекция. Присъствието ми ще е често, но непредвидимо :)
Трябва да сте влезли в системата, за да може да отговаряте на теми.