Отварям тази тема, за да обменим опит в усвояването на нови програмни езици, и в частност Python.
Моята скромна рецепта гласи:
- Опознаване на езика. Преди да започна този курс, единственият ми по-сериозен допир с Python беше четенето на произволни дискусии в StackOverflow, форуми, блогове и пощенски списъци, обсъждащи как разни елементарни операции с вградени конструкции да се направят „най-питонски“ (напр. обхождане и сливане на списъци или превръщане на речник в списък). Дори без водене на записки, забелязах, че нещата малко или много се повтарят, наподобяват си и започват да ми се набиват в главата.
-
Документацията на Python е страхотна! Лично аз първо ползвам интерактивната конзола при всякакви въпроси – пробване или просто четене на резултата от
help()
. - Четене на код. Може би някои любими настолни, Интернет или мобилни приложения са писани на този език и са с отворен код? От такива проекти в началото обикновено нищо не се разбира, но поне се вижда дали кодът е „красиво подреден“ (каквото и да значи това за всекиго), както и активността на обществото от разработчици, ползващи този език.
- Писане на код. Може и на други езици, от други семейства и с други парадигми. Помага! Работеща, но „непитонски“ написана програма е по-добре от „питонски“ написана, но неработеща такава. Особено когато човек е съвсем гол и бос в езика, най-вероятно не му/ѝ се занимава освен всичко останало и с отстраняването на програмни грешки. С вече познатите ресурси от първата точка, кодът винаги ще се поддаде на „питонизиране“. Разбира се, това би трябвало да важи в пълна сила и за други целеви езици. :)
- От питане глава не боли. Хората с повече опит могат да спестят много време в търсене и да съдействат при изясняването същината на проблема.
Ще се радвам на всякакви допълнения и коментари по темата. Какъв е вашият „алгоритъм“ за овладяване на нови програмни езици?